Nowy domownik

Do Twojego domu zawita nowy, czworonożny przyjaciel? Nie zapomnij o kilku ważnych kwestiach, które pomogą psu zaklimatyzować się w nowym otoczeniu i zbudować mocne podwaliny Waszej przyszłej relacji.

Zminimalizuj lęk

Psi lęk w nowym miejscu zminimalizuje coś z poprzedniego miejsca przebywania, np. kocyk, zabawka. Jeżeli było to schronisko, nie ma takiego przedmiotu – w takim przypadku odczekaj z kąpielą. Z własnym zapachem pies będzie się czuł bezpieczniej.

Legowisko postaw w miejscu, z którego pies spokojnie będzie mógł obserwować domowników, ale nie będzie narażony na ciągłe przechodzenie tuż przed jego nosem.

Psa za schroniska koniecznie odrobacz, przeprowadź jednodniowa głodówkę, a następnie zacznij podawać lekkostrawny, gotowany pokarm lub suchą, dobrą jakościowo karmę.

Pies w nowym miejscu ma prawo czuć się niekomfortowo i przejawiać lęk. Postaraj się w pierwszych dniach nie narażać go na dodatkowy stres ,taki jak goście, głośna muzyka, sprzątanie odkurzaczem. Z nadmiernym głaskaniem wstrzymaj się do momentu, gdy zwierzę samo zdecyduje się podejść.

W trakcie pierwszych kontaktów z windą, klatką schodową, podwórzem czy psami z otoczenia nagradzaj psa gestem i/lub smakołykami, by wywołać pozytywne skojarzenia.

Jeżeli Twój nowy domownik był wcześniej trzymany w budzie, zapewnij mu podobne, zadaszone legowisko, które np. możesz zorganizować pod stołem. W miarę upływu czasu wysuwaj je coraz bardziej na zewnątrz, aż do momentu, gdy pies całkowicie oswoi się z otoczeniem.

Klatka kennelowa to popularna forma zabudowanego legowiska, która pokryta kocem idealnie sprawdzi się jako bezpieczne i przytulne psie schronienie. Dowiedz się jednak najpierw, jak oswoić psa z klatką kennelową.

Higiena i spacery

Każdy zmieniający środowisko pies jest narażony na psychosomatyczne objawy stresu, takie jak rozwolnienie, wymioty, brak apetytu, drżenie mięśni, nocne lęki z wyciem. To całkowicie normalne i nie należy się tym niepokoić, dopóki nie trwa to przez kilka kolejnych dni. W takim przypadku powinieneś zwróci się do weterynarza.

Jeżeli wziąłeś do domu dorosłego psa i zacząłeś borykać się z problemem załatwiania potrzeb w domu, a nie na spacerze, to absolutnie nie karz za to zwierzęcia. Może mieć to związek z brakiem poczucia bezpieczeństwa – załatwiając swoje potrzeby psy czują się całkowicie bezbronne. Nagradzaj swojego pupila za załatwianie się na dworze. I spróbuj wyznaczyć te same trasy spacerów, oddalone od miejsc zgiełku, a najlepiej i innych psów.

W trakcie pierwszych spacerów upewnij się, że szelki, obroża i smycz są w 100% sprawne i gwarantują pełną kontrolę nad zwierzęciem. Zwłaszcza że jeszcze nie wiesz, jak zachowuje się Twój pies np. po wystrzałach czy na widok przejeżdżających aut i rowerzystów. Uwierz, że w panice bardzo łatwo może wyślizgnąć się z obroży lub szelek.

Do obroży dołącz adresówkę z Twoim numerem telefonu lub numerem chipa psa. Zwiększysz szanse na jego odnalezienie przypadku wyrwania się psa i zagubienia.

Jeżeli zdecydowałeś się na dorosłego psa, który wcześniej najwyraźniej nie został nauczony grzecznego spacerowania, zainwestuj w odpowiednie szkolenie dla psów – w Wrocławiu oferuje je moje centrum kynologiczne.

Stałe rytuały, schematy zachowań i jasne reguły zdecydowanie ułatwią psu aklimatyzację w nowym miejscu. Przede wszystkim ustabilizowane muszą być pory spacerów i karmienia. Pies od początku powinien dostawać jasne sygnały, które zachowania są pożądane, a które nie.

Comments are closed.