Jak walczyć z lękiem separacyjnym
Lek separacyjny to stan pojawiający się u psów bardzo silnie i emocjonalnie związanych z właścicielem. I to właśnie człowiek powinien rozwiązać wynikające z tego problemy i zmienić przede wszystkim swoje zachowanie wobec ukochanego czworonoga.
Lęk separacyjny można poznać po tym wszystkim, co zastajesz w domu po powrocie i co nie powoduje Twojego uśmiechu. Rozgryzione kojce i poduszki, wywalone śmieci, rozrzucona ziemia z doniczek, poniszczone przedmioty, które zostawiłeś na wierzchu. O tym, że Twój pies cierpi na lęk separacyjny możesz dowiedzieć się także od sąsiadów, którzy przez cały czas Twojej nieobecności wysłuchują skomlenia i szczekania.
Przyczyny takiego zachowania mogą być różne. Bardzo często wpływa na to trudna, traumatyczna przeszłość psa lub to że poświęcano mu zbyt mało uwagi. Niekiedy odwrotnie, zwłaszcza w przypadku psów, które wychowano od szczeniaka, winna jest nadmierna troskliwość uniemożliwiająca zwierzęciu niezależność. Doprowadzić do takiego lęku może również brak codziennej rutyny lub nagła zmiana stylu życia właściciela.
Jak sobie radzić?
Przede wszystkim ustal standardowy, niezmienny rytm dnia Twojego psa i staraj się go trzymać – oczywiście w miarę możliwości. Zrozum, jak wielką wagę ma dla psa spacer! Najintensywniejszy powinien być spacer poranny – musisz wstać wcześniej, bo Twój pies potrzebuje ok. 30 minut na poranną toaletę, zabawę z piłką, patykiem lub innymi gadżetami, kontakt z innymi psami oraz obwąchanie i oznaczenie całego terenu. To ważne, jeśli później pies zostaje na kilka godzin sam. A zmęczony pies jest spokojniejszy.
Jaki błędów nie popełniać?
Nie traktuj wyjścia oraz wejścia i powrotu do domu jak czegoś nadzwyczajnego. Przeciwnie, niech będzie to tak naturalne jak pójście do wc czy innego pomieszczenia.
Po wejściu do domu nie witaj się od razu z psem. To trudne, ale spokojnie się rozbierz, wymyj ręce, wykonaj podstawowe czynności i dopiero przywitaj się z pupilem. Jeżeli pies radośnie skacze, skamle i kręci się – spokojnie poczekaj, aż się uspokoi i w żadnym wypadku nie reaguj na to radością. Oczywiście, przywitaj psa, ale trochę później.
Wychodząc z domu nie rozczulaj się nad swoim psem. Nie żegnaj go, nie nakazuj, by był grzeczny – nie wyolbrzymiaj sytuacji. Staraj się wychodzić w momencie, gdy pies jest czymś zajęty lub zainteresowany.
Rekompensuj psu swoją nieobecność smakołykami lub zabawkami, ale chowaj je po powrocie do domu.
Szkolenia psów we Wrocławiu, terapia behawioralna, przedszkole – centrum kynologiczne czeka!