Fakty i Mity: gesty intencjonalne.

Dziś chciałbym w skondensowanej formie przedstawić wyniki bardzo interesujących badań. Kolejny raz potwierdzono jak wyjątkowymi stworzeniami są psy i jak wyjątkowa łączy nas z nimi więź!
O czym mowa? O systemie gestów, które są przeznaczone nie dla innych psów, a dla osobników innego gatunku! Tak, tak, dla nas:). Ich wyjątkowość polega na tym, że są celowo kierowane w naszą stronę w celu osiągnięcia konkretnego efektu, celu i nie pojawiają się jeśli w pobliżu nie ma odbiorcy tego komunikatu. Ale do rzeczy!
W badaniach wykazano, że psy używają intencjonalnych gestów w codziennej komunikacji z ludźmi. Potrafią one w powtarzalny sposób wykonywać określone ruchy (np. obracając głowę, wpatrując się, trącając łapą, wspinając się itd.), wskazując obiekt swojego zainteresowania oraz komunikując, czego oczekują od odbiorcy sygnału. Mogą wtedy sposób np. prosić o pieszczoty, wodę/jedzenie, podanie obiektu (np. zabawki) czy otworzenie drzwi. Czasem dodatkowo stosują także sygnały werbalne (szczekanie, piski), aby dodatkowo zwrócić uwagę odbiorcy. Co ciekawe, wszystkie psy, które wzięły udział w badaniach (37) prezentowały intencjonalne gesty. Łącznie zidentyfikowano 19 najbardziej powszechnych gestów, które psy wykorzystują w komunikacji niewerbalnej – wśród nich najbardziej powszechne jest wskazywanie głową/wzrokiem lub wodzenie wzrokiem od obiektu do odbiorcy gestu, unoszenie przedniej łapy i dotykanie lub pozostawianie jej na osobie lub obiekcie oraz skakanie.
Badaczom udało się także sprawdzić, że psy są w stanie używać nowych gestów lub niektóre celowo pomijać, jeśli jakieś zachowania zostały wprowadzone lub usunięte wskutek treningu, np. jeśli przewodnik trenuje oduczanie psa skakania na ludzi lub obiekty, pies będzie starał się rozwinąć inny sposób komunikacji z człowiekiem, pomijając skoki, aby uzyskać pożądany efekt. Badacze zauważyli również, że wodzenie wzrokiem jako element intencjonalnego gestu jest charakterystycznym nie tylko dla psów, lecz także dla ssaków naczelnych oraz…niemowląt.

Źródło:
Worsley, H. K., & O’Hara, S. J. (2018). Cross-species referential signalling events in domestic dogs (Canis familiaris). Animal cognition, 1-9.

Comments are closed.