Ludzie od zawsze podejmują wysiłki i działania w celu poprawy swojego stanu emocjonalnego, by poradzić sobie ze stresem. Wszystko po to by powrócić do równowagi w trudnej sytuacji. Możemy próbować rozwiązać problem, poszukać wsparcia, uciec lub zdystansować się od niego. Wszystko zależy od tego kim jesteśmy, jakie mamy doświadczenia i zasoby oraz w jakiej sytuacji się znaleźliśmy.
Na ostatnich warsztatach część czasu poświęciliśmy temu zagadnieniu. Mogliśmy również zaobserwować strategię radzenia sobie w praktyce.
Jak więc wygląda to u naszych czworonożnych przyjaciół? Wszystko wskazuje na to, że psy z powodzeniem stosują strategię radzenia sobie w życiu codziennym.
Część z nich może być podobna do naszych jak np. szukanie wsparcia. Inne będą się znacząco różnić choć cel nadal pozostaje ten sam.
Można to opisać prostym schematem:
Pojawia się trudna sytuacja – pies stosuje strategię – poziom stresu spada.
Czym więc może ona być u psa?
Noszenie patyków, zabawek, gryzienie ich, korzystanie z wody, polowanie, zachowania seksualne, kontakt społeczny, ssanie ubrań, autopielęgnacja.
Strategię radzenia sobie opisujemy jako zachowanie więc możliwości jest sporo.
Oczywiście pies może wiele z tych zachowań prezentować z zupełnie innych powodów. Skąd więc mamy wiedzieć czy jest to strategia? Jeśli występuje ono po sytuacji stresującej i widzimy poprawę stanu emocjonalnego psa możemy złożyć, że jest ono strategią radzenia sobie.
Skoro wiemy już dlaczego jest to takie ważne, skąd mamy wiedzieć jakie strategie wykorzystuje nasz pies?
Musimy go obserwować! Jak naturalnie radzi sobie w sytuacji stresującej. To może nam pokazać jak w przyszłości pomóc psu.
Dość często ludzie hamują pewne zachowania (jak np. niszczenie przedmiotów ) u psów nieświadomie uniemożliwiając im zastosowanie odpowiedniej strategii i tym samym podnosząc poziom stresu, odczuwania lęku.
Pamiętajmy również, że strategie, które pies musi stosować zawsze w odniesieniu do konkretnej sytuacji nie pomagają mu rozwiązać problemu, a tylko pomagają poradzić sobie w tej konkretnej sytuacji. Docelowo chcemy aby strategie rozwiązywały problem i mają do tego prowadzić. Czasem może być nam ciężko samemu ocenić sytuację dlatego dobrze jest poszukać sensownego wsparcia u specjalisty. Jednakże równie często sami możemy się przyczynić do sukcesu naszego psa. Bądźmy uważnym obserwatorem!!!
Fakty i mity: Strategie radzenia sobie
Comments are closed.